Czy warto inwestować w nieruchomości? PORADNIK

Wiele osób zastanawia się, czy lokowanie swojego kapitału w mieszkania, mimo ciągle rosnącej inflacji, jest wciąż opłacalne. Okazuje się, że jest to dobry moment, aby odpowiednio ulokować swoje fundusze, wybierając stabilną inwestycję. Sprawdź, czy warto zainwestować w nieruchomości w Krakowie. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się więcej na ten temat.

Inwestowanie w nieruchomości - czy warto lokować fundusze w mieszkaniu?

Jeśli chcesz zainwestować w nieruchomość, zapewne zastanawiasz się nad opłacalnością takiego sposobu na ulokowanie swojego kapitału. Rozwiewamy więc wszystkie Twoje wątpliwości. Choć popyt na mieszkania w Polsce nieco spadł, to zwiększyło się zainteresowanie najmem. Stało się tak z powodu wzrostu stóp procentowych oraz ze względu na mniejszą dostępność kredytów przyznawanych na zakup mieszkania. Zapewne kolejnym pytaniem, jakie Ci się nasuwa, jest rola inflacji, a także jej znaczenie na rynku nieruchomości.

Dobra informacja jest taka, że inflacja nie ma bezpośredniego wpływu na wartość kupowanych lokali. Dlaczego? Wzrost cen mieszkań można było zaobserwować już dużo wcześniej. Do inflacji przyczyniły się między innymi wprowadzone środki z tarcz antykryzysowych w czasie pandemii koronawirusa. Niskie stopy procentowe i łatwo dostępne raty kredytów spowodowały wysokie zainteresowanie w branży nieruchomości. Wyższe kwoty za metr kwadratowy mieszkań w ciągu ostatnich dwóch lat związane były głównie z podwyżką cen materiałów budowlanych.

Nie ma więc powodów do obaw, związanych ze spadkiem wartości nieruchomości przy rosnącej inflacji - jedynie chwilowo popyt na zakup mieszkania nieco spadł przez wysokie oprocentowania kredytów. Jednak jak pokazują nam wydarzenia z przeszłości, ceny lokali nie będą z tego powodu wcale malały. W związku z tym, ulokowanie funduszy w mieszkaniu to wciąż jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji.

Jak inwestować w mieszkanie pod wynajem?

Nieruchomości kupowane z myślą o wynajmie przynoszą zyski z czasem - ceny mieszkań rok do roku mają tendencje wzrostowe, więc ryzyko tego rodzaju inwestycji jest niezwykle niskie. Tak jak wspomnieliśmy, inflacja nie zagraża więc tego rodzaju lokacie. Co więcej, wartość pieniądza jako takiego w obecnej sytuacji maleje, tym bardziej więc opłaca się ulokować swoje finanse, aby zapewnić możliwie skuteczną ochronę dla uzbieranych oszczędności.

Inwestycja na rynku mieszkaniowym w lokale, które przeznaczone są na wynajem, daje Ci dwie możliwości. Mianowicie chodzi o krótkoterminowy i długoterminowy wynajem. W zależności od tego, na której formie bardziej Ci zależy, możesz wybrać takie mieszkanie, które spełni wymogi Twoje i potencjalnego najemcy. Warto wówczas zwrócić uwagę na wielkość lokalu, jego lokalizację i infrastrukturę wokół budynku. Im więcej udogodnień, tym łatwiejsze będzie jego wynajęcie. Sprawdź, która opcja bardziej Ci odpowiada.

Zalety i wady wynajmu krótkoterminowego - na co zwrócić uwagę?

W przypadku najmu krótkoterminowego, wybierany jest on głównie w okresie wakacyjnym przez turystów lub przez pozostałe miesiące w roku przez osoby, które przyjeżdżają do danego miasta w celach zawodowych. Czasy pandemii pokazały, że w tej kwestii nie można liczyć na stuprocentową stabilność - na szczęście wszystko powoli wraca do normy, a coraz więcej osób ponownie podróżuje i korzysta z tego rodzaju najmu. Zarówno ci, którzy wybierają się na wakacje, jak również osoby, które mogą pracować zdalnie z dowolnego miejsca.

Dla inwestorów daje to możliwość zainwestowania w lokal, który będzie trochę mniejszy, za to w bardzo dobrej lokalizacji. Najlepiej blisko centrum miasta lub w miejscowościach typowo turystycznych, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Jego wyposażenie często nie musi być w bardzo wysokim standardzie, jednak wielu osobom zależy na tym, żeby przestrzeń, w której będą spędzać czas, była ładnie i gustownie urządzona. Apartamenty czy domy z pokojami na wynajem cieszą się obecnie większą popularnością niż hotele. W związku z tego rodzaju zainteresowaniem można liczyć na dość wysoki wzrost z tego rodzaju inwestycji - pod warunkiem, że lokal nie stoi pusty poza sezonem.

W przypadku tej opcji musisz pamiętać, że rotacja gości będzie dość spora. To wiąże się także z częstszymi naprawami i koniecznością odświeżania mieszkania. Warto to uwzględnić w kosztach już na etapie, kiedy planujesz zainwestować swoje fundusze w lokal i ustalając cenę najmu.

Mogą się zdarzyć też takie miesiące, kiedy nieruchomość będzie na siebie mniej zarabiała lub chwilowo będzie stała pusta. W celu utrzymania płynności finansowej należy nieustannie dbać o to, aby lokal był wynajmowany. Pomagają w tym liczne strony internetowe i aplikacje, przez które można promować mieszkanie i zachęcać do jego najmu przez cały rok. To oczywiście dodatkowa praca, którą trzeba wykonać, ale jest niezbędna, aby utrzymać stabilność zwrotu z inwestycji w nieruchomość na odpowiednim poziomie.

Korzyści z wynajmu długoterminowego

Wynajem mieszkania w perspektywie długoterminowej jest stabilniejszy i bardziej opłacalny - lokatorzy coraz częściej decydują się na podpisywanie umów na co najmniej rok lub na czas nieokreślony. Dzięki temu Twój dochód będzie stały i pasywny, a ponadto nie musisz się martwić o to, aby szukać co chwilę chętnych, tak, jak w przypadku mieszkań pod najem turystyczny.

Decydując się na wynajem długoterminowy pamiętaj, że najemcy będą zwracać uwagę na więcej kwestii związanych z mieszkaniem. Przede wszystkim będą oczekiwali pełnego i funkcjonalnego wyposażenia, które pozwoli im wygodnie mieszkać przez najbliższych dłuższy czas. Jeśli lepiej umeblujesz i doposażysz nieruchomość, szczególnie wykorzystując do tego materiały oraz sprzęty wyższej jakości, lokatorzy więcej będą w stanie płacić w ramach comiesięcznego czynszu najmu. To może się wiązać z koniecznością posiadania większego kapitału na starcie i może początkowo sprawić trudność, jednak ostatecznie przyniesie większy zysk.

Lokalizacja pełni bardzo ważną rolę - najemcy długoterminowi zwracają uwagę na to, aby mieszkanie miało dobry dojazd do centrum i dogodną infrastrukturę wokół (tereny rekreacyjne, punkty medyczne, gastronomiczne, sklepy spożywcze, a niekiedy także szkołę dla dzieci). Czasem wolą zamieszkać trochę dalej od ścisłego centrum miasta, ale mieć wszystko, co potrzebne, w zasięgu ręki. Dlatego warto zwrócić na to szczególną uwagę, wybierając nieruchomość pod wynajem długoterminowy.

Zarządzanie najmem, czyli postaw na płynność i stabilność

W przypadku, kiedy zdecydujesz się zainwestować w mieszkanie pod wynajem, ale nie chcesz samodzielnie szukać potencjalnych lokatorów i potrzebujesz pomocy w opiece nad nieruchomością, możesz skorzystać z usługi zarządzania najmem. To bardzo wygodna forma kompleksowego wyręczenia Cię we wszelkich obowiązkach, które związane są z zapewnieniem płynności wynajmu i dochodu.

Inwestowanie w nieruchomości usługowo-handlowe

Nie tylko mieszkania są warte tego, aby inwestować w nie swoje fundusze. Lokal handlowo-usługowy także może przynieść regularny i długoterminowy zysk do Twojego portfela inwestycyjnego w formie stabilnego czynszu.

Wybierając jego lokalizację, warto zwrócić uwagę, na ruch komunikacyjny wokół lub niedaleką odległość od centrum miasta. Wielkość lokalu i jego udogodnienia związane z ekspozycją także będą miały tu spore znaczenie dla najemcy, który otworzy w nim np. swoją kawiarnię lub sklep. Weź te kwestie pod uwagę, jeśli zdecydujesz się zainwestować w ten rodzaj nieruchomości.

Jak kształtuje się rynek nieruchomości w Krakowie?

Mieszkania w stolicy Małopolski, zarówno te z rynku pierwotnego, w stanie deweloperskim, jak i rynku wtórnego, zyskują na wartości z roku na rok. Co więcej, są one do siebie bardzo zbliżone.

Według najnowszych danych z kwietnia br. średnia cena za metr kwadratowy nieruchomości w Krakowie wynosi ok. 11,7 tys. zł. Przy czym najniższą kwotą, z jaką trzeba się liczyć przy zakupie lokalu to nie mniej, niż 8,5 tys. zł/mkw. Tego rodzaju cen możesz spodziewać się w dzielnicach nieco oddalonych od centrum, takich jak Wzgórza Krzesławickie, Mistrzejowice, Bieńczyce i Swoszowice.

Jeśli wolisz zainwestować większą sumę pieniędzy w lokal, który będzie bardzo atrakcyjny lokalizacyjnie, czyli na Starym Mieście lub Grzegórzkach, to koszty te wzrosną. W powyższych dzielnicach będzie to cena wahająca się między 15 a 16 tys. zł/mkw.

Szukając nieruchomości w Krakowie, weź pod uwagę powyższe informacje, a także to, jaki jest cel Twojej inwestycji kapitału i na jakim dochodzie zależy Ci najbardziej. Jeśli wciąż zastanawiasz się nad inwestycją w mieszkanie, to jest to dobry moment na podjęcie tej decyzji.

Powiadomienia o okazjachWyrażam zgodę na otrzymywanie od Newstate REI sp. z o.o. treści handlowych za pomocą środków komunikacji elektroniczne (poczta, SMS)..

wyrażam zgodę na otrzymywanie od Newstate REI sp. z o.o. informacji marketingowych za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Newstate REI sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Czytaj więcej

Zadzwoń

Porozmawiajmy o twojej nieruchomości.

Wojciech +48 601 246 696
Marek +48 790 703 709
Jakub +48 888 805 353

E: kontakt@newstate.pl

Pon – Pt: 9.00 – 17.00


NewState REI Sp. z o.o.
NewState Sp. z o.o.
ul. Bartosza Głowackiego 6/2
30-085 Kraków
zobacz na mapie

Wyślij formularz

Wyślij do nas wiadomość i opisz swoje plany związane z nieruchomościami. Chętnie pomożemy w realizacji twoich celów.

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Newstate REI sp. z o.o. treści handlowych za pomocą środków komunikacji elektroniczne (poczta, SMS)..

wyrażam zgodę na otrzymywanie od Newstate REI sp. z o.o. informacji marketingowych za pomocą urządzeń telekomunikacyjnych

Zapoznałem się i akceptuję politykę prywatności.

Administratorem Państwa danych osobowych jest Newstate REI sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie. Czytaj więcej